Skip til primært indhold

Neurologisk forskningsenhed

Læs mere herunder

Forskningsenheden i neurologi blev etableret september 2019 og er i fuld gang med opbygningen af det neurologiske forskningsmiljø. Enheden er funderet ved afdeling for Hjerne- og Nervesygdomme, der modtager patienter til udredning og behandling for blandt andet apopleksi, epilepsi, hovedpine, Parkinsons sygdom, sklerose, demens, bevægesygdom, hjernetumor samt en række andre neurologiske lidelser.

Forskningen i neurologiske sygdomme har til hensigt at opnå en bedre forståelse af den enkelte sygdom samt at undersøge om en ny eller eksisterende behandling virker hensigtsmæssigt.

Fokusområder for forskning er:

På nuværende tidspunkt beskæftiger forskningen sig primært med sklerose og hovedpine.

Aktuelt er der forskning inden for følgende områder:

  • Biomarkører Behandling af patienter med sklerose
  • Behandlingsoptimering ved multipel sklerose og hovedpine
  • Immunsuppression, COVID-19 og mRNA vacciner
  • Fase III og IV studier indenfor hovedpine og multipel sklerose

Projekterne foregår i et samarbejde med både nationale og internationale forskere. For eksempel samarbejdes der med andre afdelinger både på sygehuset og ved andre institutioner i både ind- og udland.

Tobias Sejbæk

Forskningsleder, klinisk lektor, ph.d.
Tlf. 2683 0363
Tobias.Sejbaek@rsyd.dk 

Carsten Kock-Jensen

Overlæge, Klinisk Lektor
carsten.kock-jensen@rsyd.dk  

Louise Schlosser

Post.doc, ph.d.
louise.schlosser@rsyd.dk

Frederik Novak Stenstad

Ph.d.-studerende, læge
Frederik.novak.stenstad@rsyd.dk 

Ea Uhrskov Christensen

Ph.d.-studerende, sygeplejerske
Ea.Uhrskov.Christensen@rsyd.dk  

Sasha Revelius Gaj Nielsen

Præ-ph.d.-studerende, Sygeplejerske
sasha.revelius.gaj.nielsen@rsyd.dk 

Rikke Bjerre

Specialist- og Projektsygeplejerske
rikke.bjerre.rosengren@rsyd.dk 

Sarah Andersen

Projektsygeplejerske
Sarah.Andersen@rsyd.dk 

Maria Brunkbjerg Jepsen

Projektsygeplejerske
maria.brunkbjerg.jepsen@rsyd.dk 

Mathilde Ringbo

Projektsygeplejerske
mathilde.ringbo@rsyd.dk 

Ammar Resovic

Klinisk Assistent og medicinstuderende
ammar.resovic@rsyd.dk 

Ditte Roslyng-Jensen

Klinisk Assistent og medicinstuderende
ditte.roslyng-jensen@rsyd.dk 

Hamza Mahmood Bajwa

Prægraduat forsker og medicinstuderende
hamza.mahmood.bajwa@rsyd.dk 

Kontakt forskningsleder:

Tobias Sejbæk
Tobias.Sejbaek@rsyd.dk 
Tlf. 2683 0363

APPFWU01V