Gå til indhold
FORSIDEN | LÆS OP | REN TEKST | PRINT | SITEMAP |
 Sydvestjysk SygehusTil Region SyddanmarkTil forsiden

Professorer

 

Professorer - forskning

 

Torben Knudsen
Klinisk professor, dr.med., ph.d.
Koordinerende forskningsleder,
IRS-Sydvestjysk Sygehus,
Forskningsleder Medicinsk og Kirurgisk
Gastroenterologi
Specialeansvarlig overlæge, Gatroenterologisk Afd.
Tlf. 2162 7219
Torben.Knudsen@rsyd.dk

 

Billede Torben Knudsen
 

Else Marie Pinholt
Professor dr. odont., forskningsleder
Kæbekirurgisk Afd.
Else.Marie.Pinholt@rsyd.dk
Tlf. 7918 2126

 
.

 

Jørgen Brodersen Gram
Klinisk professor, dr.med., forskningsleder
Klinisk Diagnostisk Afd.
Klinik for Biokemi og Immunologi
Joergen.Gram@rsyd.dk
Tlf. 7918 2411

.
 

Mikkel Brabrand
Klinisk professor, ph.d.
Forskningsleder, FAM på SVS
Overlæge, FAM på OUH
Tlf. 4073 6373
Mikkel.Brabrand@rsyd.dk

 

Mikkel Brabrand
 

Claus Juhl
Klinisk professor, ph.d.
Forskningsleder Bariatri og Diabetes
Overlæge, Endokrinologisk Afd.
Tlf. 7918 3120
Claus.Juhl@rsyd.dk

Billede Claus Juhl
 

Niels Peter Sand
Klinisk professor, ph.d.
Forskningsleder Kardiologi
Overlæge, Kardiologisk Afd.
Tlf. 7918 3525
niels.peter.ronnow.sand@rsyd.dk

Billede Niels Peter Sand
 

John Eugenio Coia
Klinisk professor, MD
Klinisk Diagnostisk Afd.
Tlf. 7918 2537
John.Eugenio.Coia@rsyd.dk

 

Billede af John Coia

Axel Brandes
Klinisk professor, dr. med.
Overlæge, Hjertemedicinsk Afd. B på OUH
Tlf. 3043 3650
Axel.Brandes@rsyd.dk

Billede af Axel Brandes
   

Adjungerede professorer

 
 

Colin Graham
Adjungeret Professor i Akutmedicin, IRS-Sydvestjysk Sygehus, Syddansk Universitet
Professor, Chinese University of Hong Kong

.
 

Moniek P.M. de Maat
Adjungeret Professor i Biokemi - Trombose og Hæmostase, IRS-Sydvestjysk Sygehus, Syddansk Universitet
Ph.d., Professor, University Medical Center Rotterdam

.
 
 

Therese Ovesen
Adjungeret professor i Øre-Næse-Hals, IRS-Sydvestjysk Sygehus, Syddansk Universitet
Dr.med., overlæge, klinisk professor, Aarhus Universitetshospital

.
Coen Maas
Adjungeret professor i inflammatoriske trombosesygdomme 
IRS-Sydvestjysk Sygehus, Syddansk Universitet
Ph.d., Professor, University Medical Center, Utrecht.
 
Billede af Coen Maas

Matthew Holden
Adjungeret professor i klinisk mikrobiologi
IRS-Sydvestjysk Sygehus, Syddansk Universitet
Ph.d., Professor, School of Medicine, University of St Andrews 

 


 

 

 


Siden er sidst opdateret 3-1-2022



Sydvestjysk Sygehus | Finsensgade 35, 6700 Esbjerg | Tlf. 7918 2000 | Tilgængelighedserklæring