Dette er tekstversionen af Klinisk Biokemisk Afsnit
Klik her for at komme til den grafiske version af Klinisk Biokemisk Afsnit

Forside - Læs op - Sitemap


Klinisk Biokemisk Afsnit


Klinisk Biokemisk Afsnit / Blodprøvetagning og EKG
Finsensgade 35
6700 Esbjerg

Besøgsadresse:
Blodprøvetagning og EKG: Bygning D, Haraldsgade 12, stuen
Laboratorium (KBA): Bygning F, Haraldsgade 13B

Tlf. nr. 7918 2412 i tidsrummet kl. 8-15.00
E-mail: svs-kba@rsyd.dk


Om vores organisation:
Klinisk Biokemisk Afsnit (KBA) hører under Klinisk Diagnostisk Afdeling (KDA).

KBA varetager de laboratoriefunktioner, der er knyttet til måling af stoffer i blodet og andre vævsvæsker af betydning for sygdomsudvikling.

KBA har laboratorium på Sydvestjysk Sygehus i Esbjerg, Grindsted og Varde.
Klik på menuen til venstre for at få yderligere information om KBA Grindsted, Sundhedscenter, Varde og Blodprop og Behandling.

 

Bestil tid til blodprøver/EKG - læs mere og tilgå bookingsiden via www.svs.dk/bestiltid.

Information om undersøgelser får du på vores Laboratorieinformation for Klinisk Biokemi og Immunologi.
Du vil få et nyt skærmbillede op, og på det skal du vælge "Generelle informationer" i venstremenu'en - og herefter vælge "Pt.vejledning".

Kontakt os:
Specialeansvarlig overlæge, professor Jørgen Gram
Tlf. nr.: 7918 2411
E-mail: Joergen.Gram@rsyd.dk

Overlæge Vakur Bor
Tlf. nr.: 79182440
E-mail: Vakur.bor@rsyd.dk

Afdelingslæge Lene Rosenberg
Tlf. nr.: 7918 2754
E-mail: Lene.Rosenberg2@rsyd.dk 

Afdelingsbioanalytiker, Team A, Rikke Skrøder Sørensen
Tlf. nr.: 7918 2427
E-mail: Rss@rsyd.dk

Afdelingsbioanalytiker, Team B, Alikka Kaalund
Tlf. nr.: 7918 3331
E-mail: Alikka.Kalund@rsyd.dk

Afdelingsbioanalytiker, Team C, Sükran Karacelik
Tlf. nr.: Esbjerg 7918 2425 - Grindsted 7918 9160
E-mail: Sukran.Karacelik2@rsyd.dk  

Afdelingsleder, Forskning, Johannes Sidelmann
Tlf. nr.: 7918 2415
E-mail: Johannes.Sidelmann@rsyd.dk

Senest fagligt revideret: 24-09-2021




Region Syddanmark - Email: kontakt@regionsyddanmark.dk