Skip til primært indhold

Professorer

Professorer - forskning og Adjungerede professorer

Professorer - forskning

Torben Knudsen

Klinisk professor, dr.med., ph.d.
Koordinerende forskningsleder,
IRS-Sydvestjysk Sygehus,
Forskningsleder Medicinsk og Kirurgisk
Gastroenterologi
Specialeansvarlig overlæge, Gatroenterologisk Afd.
Tlf. 2162 7219
Torben.Knudsen@rsyd.dk

Else Marie Pinholt

Professor dr. odont., forskningsleder
Kæbekirurgisk Afd.
Else.Marie.Pinholt@rsyd.dk 
Tlf. 7918 2126

Else Bladbjerg

Professor, cand. scient, ph.d.
Tromboseforskning
Klinisk Biokemisk Afsnit
Tlf. 7918 2423
ebladbjerg@health.sdu.dk

Jørgen Brodersen Gram

Klinisk professor, dr.med., forskningsleder
Klinisk Diagnostisk Afd.
Klinik for Biokemi og Immunologi
Joergen.Gram@rsyd.dk 

Claus Juhl

Klinisk professor, ph.d.
Forskningsleder Bariatri og Diabetes
Overlæge, Endokrinologisk Afd.
Tlf. 7918 3120
Claus.Juhl@rsyd.dk 
Tlf. 7918 2411

Niels Peter Sand

Klinisk professor, ph.d.
Forskningsleder Kardiologi
Overlæge, Kardiologisk Afd.
Tlf. 7918 3525
niels.peter.ronnow.sand@rsyd.dk

Axel Brandes

Klinisk professor, dr. med.
Overlæge, Hjertemedicinsk Afd. B på OUH
Tlf. 3043 3650
Axel.Brandes@rsyd.dk

Frede Donskov

Klinisk professor, ph.d.
Overlæge, Kræftsygsomme
Frede.Donskov@rsyd.dk

Gabriele Berg-Beckhoff

Professor
Metodisk rådgiver
Gabriele.Berg-Beckhoff@rsyd.dk

Adjungerede professorer

Moniek P.M. de Maat

Adjungeret Professor i Biokemi - Trombose og Hæmostase, IRS-Sydvestjysk Sygehus, Syddansk Universitet
Ph.d., Professor, University Medical Center Rotterdam

Therese Ovesen

Adjungeret professor i Øre-Næse-Hals, IRS-Sydvestjysk Sygehus, Syddansk Universitet
Dr.med., overlæge, klinisk professor, Aarhus Universitetshospital

Coen Maas

Adjungeret professor i inflammatoriske trombosesygdomme 
IRS-Sydvestjysk Sygehus, Syddansk Universitet
Ph.d., Professor, University Medical Center, Utrecht.

Matthew Holden

Adjungeret professor i klinisk mikrobiologi
IRS-Sydvestjysk Sygehus, Syddansk Universitet
Ph.d., Professor, School of Medicine, University of St Andrews 

 

 

APPFWU01V