Skip til primært indhold

Lektorer

Find lektorer for forskning, undervisning og adjungerede lektorer

Bibi Valgerdur Gram

Lektor, ph.d.
Forskningsgruppe i Endokrinologi - Bariatri og Diabetes
Tlf. 7918 2356
Bibi.Valgerdur.Gram@rsyd.dk 

Knud Larsen

Klinisk lektor
Forskningsleder Øre-Næse-Hals 
Overlæge, Øre-Næse-Hals Afd.
Tlf. 7918 2773
Knud.larsen@rsyd.dk 

Lars Rauff Skadhauge

Klinisk lektor, ph.d.
Forskningsleder Arbejdsmedicin
Overlæge, Arbejdsmedicinsk Afd.
Tlf. 7918 3565
Lars.Rauff.Skadhauge@rsyd.dk 

Morten Bjerregaard-Andersen

Klinisk lektor, ph.d.
Forskningsgruppe i Endokrinologi - Bariatri og Diabetes
Afdelingslæge, Endokrinologisk Afd.
Morten.Bjerregaard-Andersen2@rsyd.dk  

Anna-Marie Bloch Münster

Klinisk lektor, ph.d.
Tromboseforskning
Lægelig direktør
Tlf. 7918 2462
Anna-Marie.Bloch.Munster@rsyd.dk

Troels Martin Range

Lektor, ph.d.
Forsker, Matematisk Procesoptimering
IRS-Sydvestjysk Sygehus
Tlf. 2012 8140
troels.martin.range@rsyd.dk

Søren Hess

Klinisk lektor
Forskningsleder Radiologi og Nuklearmedicin
Overlæge, Radiologisk og Nuklearmedicinsk Afd.
Tlf. +45 7918 2466
Soeren.Hess@rsyd.dk

Stinus Gadegaard Hansen

Klinisk lektor, ph.d.
Forskningsleder Osteoporose og Calciummetabolisme
Afdelingslæge, Endokrinologisk Afd.
Stinus.Gadegaard.Hansen@rsyd.dk

Michael Boelstoft Holte

Lektor, cand.polyt., ph.d.
Forsker, medicinsk 3D billedanalyse og 3D printing
Udviklingschef 3D Laboratorium, Kæbekirurgisk Afd.
Tlf. +45 2064 5760
Michael.Boelstoft.Holte@rsyd.dk

Jeppe Gram

Klinisk lektor, ph.d.
Overlæge, Endokrinologisk Afd.
Tlf. 2494 0524
Jeppe.Gram@rsyd.dk

Mette Munk Lauridsen

Klinisk lektor, ph.d.
Afdelingslæge, Gastroenterologisk Afd.
Tlf. 6166 1192
Mette.Enok.Munk.Lauridsen@rsyd.dk

Tobias Sejbæk

Klinisk lektor, ph.d.
Forskningsleder Neurologi
Afdelingslæge, Neurologisk Afd.
Tlf. 2683 0363
Tobias.Sejbaek@rsyd.dk

Troels Korshøj Bergmann

Klinisk lektor, ph.d.
Overlæge, Klinisk Biokemi og Farmakologi
OUH & SVS
Tlf. 6170 4711
Troels.Bergmann@rsyd.dk

Carsten Kock-Jensen

Klinisk lektor
Læge, Neurologisk Afd.
Tlf. 7918 2296
Carsten.Kock-Jensen@rsyd.dk

Vakur Bor

Klinisk lektor, ph.d.
Tromboseforskning
Overlæge, Klinisk Biokemisk Afsnit
Tlf. 7918 2440
vakur.bor@rsyd.dk 

Ronald Antulov

Klinisk lektor
Specialeansvarlig overlæge, Radiologisk og Nuklearmedicinsk Afd.
Ronald.Antulov@rsyd.dk

Lea Ladegaard Grønkjær

Klinisk lektor, ph.d.
Sygeplejerske, Gastroenterologisk Afd.
Lea.Ladegaard.Gronkjaer@rsyd.dk

Rasmus Krøijer

Klinisk lektor, ph.d.
Læge, Kirurgisk Afd.
Rasmus.Kroeijer@rsyd.dk

Martin Wirenfeldt Nielsen

Klinisk lektor, ph.d.
Overlæge, Patologi
Martin.Wirenfeldt.Nielsen@rsyd.dk

Zhijun Song

Klinisk lektor, ph.d.
Forskningsleder Klinisk Mikrobiologi
Overlæge, Klinisk Mikrobiologi
Zhijun.Song@rsyd.dk

Per Heden Andersen

Koordinerende lektor, ph.d.
Overlæge, Endokrinologisk Afdeling
Tlf. 7918 2265
PHA@rsyd.dk

Troels Kragsig Thomsen

Klinisk lektor
Overlæge, Gyn/Obs kontorafsnit
Tlf. 7918 2718
Troels.Kragsig.Thomsen@rsyd.dk

Jarl Sigaard

PUF-lektor
Overlæge, Anæstesi Afdelingen
Tlf. 7918 2469
Jarl.Sigaard@rsyd.dk

Majed Husain

Klinisk lektor
Overlæge, Kardiologisk afdeling
Tlf. 7918 2215
Majed.H.Husain@rsyd.dk

Yanko Petkov

Klinisk lektor
Overlæge, Pædiatrisk Afdeling
Tlf. 7918 2626
Yanko.Petkov.Petkov@rsyd.dk

Allan Rohold

PUF-lektor, ph.d
Overlæge, Kardiologisk Afdeling
Tlf. 7918 3521
Allan.Rohold@rsyd.dk

Annie Primdahl

Klinisk lektor
Afdelingslæge, Ortopædkirurgisk Afdeling
Tlf. 7918 5621
Annie.Primdahl1@rsyd.dk 

Paolo M. Cattaneo

Adjungeret lektor, IRS-Sydvestjysk Sygehus, Syddansk Universitet
Biomekanisk ingeniør, PhD i tandlægevidenskab, Lektor, Aarhus Universitet

APPFWU01V