Skip til primært indhold

Lektorer

Find lektorer for forskning, undervisning og adjungerede lektorer

Anna-Marie Bloch Münster

Klinisk lektor, ph.d.
Tromboseforskning
Lægelig direktør
Anna-Marie.Bloch.Munster@rsyd.dk 

Bibi Valgerdur Gram

Lektor, ph.d.
Forskningsgruppe i Endokrinologi - Bariatri og Diabetes
Bibi.Valgerdur.Gram@rsyd.dk 

Carsten Kock-Jensen

Klinisk lektor
Læge, Neurologisk Afd.
Carsten.Kock-Jensen@rsyd.dk 

Christina Oxlund

Klinisk lektor, ph.d.
Forskningsgruppe i Kardiologi
Christina.Stolzenburg.Oxlund@rsyd.dk 

Jeppe Gram

Klinisk lektor, ph.d.
Overlæge, Endokrinologisk Afd.
Jeppe.Gram@rsyd.dk 

Knud Larsen

Klinisk lektor
Forskningsleder Øre-Næse-Hals 
Overlæge, Øre-Næse-Hals Afd.
Knud.larsen@rsyd.dk 

Lars Rauff Skadhauge

Klinisk lektor, ph.d.
Forskningsleder Arbejdsmedicin
Overlæge, Arbejdsmedicinsk Afd.
Lars.Rauff.Skadhauge@rsyd.dk 

Lea Ladegaard Grønkjær

Klinisk lektor, ph.d.
Sygeplejerske, Gastroenterologisk Afd.
Lea.Ladegaard.Gronkjaer@rsyd.dk 

Martin Wirenfeldt Nielsen

Klinisk lektor, ph.d.
Overlæge, Patologi
Martin.Wirenfeldt.Nielsen@rsyd.dk 

Mette Munk Lauridsen

Klinisk lektor, ph.d.
Forskningsleder Medicinsk og Kirurgisk
Gastroenterologi
Afdelingslæge, Gastroenterologisk Afd.
Mette.Enok.Munk.Lauridsen@rsyd.dk 

Michael Boelstoft Holte

Lektor, cand.polyt., ph.d.
Forsker, medicinsk 3D billedanalyse og 3D printing
Udviklingschef 3D Laboratorium, Kæbekirurgisk Afd.
Michael.Boelstoft.Holte@rsyd.dk 

Morten Bjerregaard-Andersen

Klinisk lektor, ph.d.
Forskningsgruppe i Endokrinologi - Bariatri og Diabetes
Afdelingslæge, Endokrinologisk Afd.
Morten.Bjerregaard-Andersen2@rsyd.dk  

Rasmus Krøijer

Klinisk lektor, ph.d.
Læge, Kirurgisk Afd.
Rasmus.Kroeijer@rsyd.dk 

Ronald Antulov

Klinisk lektor
Specialeansvarlig overlæge, Radiologisk og Nuklearmedicinsk Afd.
Ronald.Antulov@rsyd.dk 

Søren Hess

Klinisk lektor
Forskningsleder Radiologi og Nuklearmedicin
Overlæge, Radiologisk og Nuklearmedicinsk Afd.
Soeren.Hess@rsyd.dk

Tobias Sejbæk

Klinisk lektor, ph.d.
Forskningsleder Neurologi
Afdelingslæge, Neurologisk Afd.
Tobias.Sejbaek@rsyd.dk

Troels Korshøj Bergmann

Klinisk lektor, ph.d.
Overlæge, Klinisk Biokemi og Farmakologi
OUH & SVS
Troels.Bergmann@rsyd.dk

Vakur Bor

Klinisk lektor, ph.d.
Tromboseforskning
Overlæge, Klinisk Biokemisk Afsnit
vakur.bor@rsyd.dk 

Yaseelan Palarasah

Lektor, ph.d.
Tlf. 7918 3681
Yaseelan.Palarasah@rsyd.dk / YPalarasah@health.sdu.dk 

Zhijun Song

Klinisk lektor, ph.d.
Forskningsleder Klinisk Mikrobiologi
Overlæge, Klinisk Mikrobiologi
Zhijun.Song@rsyd.dk

Allan Rohold

PUF-lektor, ph.d
Overlæge, Kardiologisk Afdeling
Allan.Rohold@rsyd.dk 

Annie Primdahl

Klinisk lektor
Afdelingslæge, Ortopædkirurgisk Afdeling
Annie.Primdahl1@rsyd.dk  

Jarl Sigaard

PUF-lektor
Overlæge, Anæstesi Afdelingen
Jarl.Sigaard@rsyd.dk 

Majed Husain

Klinisk lektor
Overlæge, Kardiologisk afdeling
Majed.H.Husain@rsyd.dk 

Per Heden Andersen

Koordinerende lektor, ph.d.
Overlæge, Endokrinologisk Afdeling
PHA@rsyd.dk

Troels Kragsig Thomsen

Klinisk lektor
Overlæge, Gyn/Obs kontorafsnit
Troels.Kragsig.Thomsen@rsyd.dk

Yanko Petkov

Klinisk lektor
Overlæge, Pædiatrisk Afdeling
Yanko.Petkov.Petkov@rsyd.dk

Paolo M. Cattaneo

Adjungeret lektor, IRS-Sydvestjysk Sygehus, Syddansk Universitet
Biomekanisk ingeniør, PhD i tandlægevidenskab, Lektor, Aarhus Universitet

APPFWU01V