Gå til indhold
FORSIDEN | LÆS OP | REN TEKST | PRINT | SITEMAP |
 Sydvestjysk SygehusTil Region SyddanmarkTil forsiden

Klinisk Patologisk Anatomi

Klinisk Patologisk Anatomi (KPA)
Finsensgade 35
6700 Esbjerg

Besøgsadresse: Haraldsgade 13b, Indgang 8

 

Åbningstider:
Mandag-torsdag kl. 08.00-15.30, fredag kl. 08.00-15.00
Tlf.: 79 18 24 47

Fax.: 79 18 24 60

E-mail: SVS-KPA@rsyd.dk


Klinisk Patologisk Anatomi
Afdelingen udfører undersøgelser af vævs- og celleprøver, og foretager desuden obduktioner.
Afdelingen medvirker desuden i folkeundersøgelse mod livmoderhalskræft.

Klinisk Patologisk Anatomi betjener fortrinsvis de 225.000 indbyggere i det tidligere Ribe Amt.
Funktionen udføres ved Sydvestjysk Sygehus i Esbjerg, hvorfra blandt andet  praktiserende læger, speciallæger og tandlæger primært i det tidligere Ribe Amt betjenes.


Kontakt:

Specialeansvarlig overlæge Niels Korsgaard
Telefonnr.: 7918 2453
E-mail: Niels.Korsgaard@rsyd.dk

Afdelingsbioanalytiker Bente Dammark Kristensen
Telefonnr.: 2480 9251
E-mail: Bente.Dammark.Kristensen@rsyd.dk

  

Overlæge Solveig Busch
Telefonnr.: 7918 2445
E-mail: Solveig.Busch@rsyd.dk

Overlæge Sanne Christiansen
Telefonnr.: 7918 2665
E-mail: Sanne.Christiansen@rsyd.dk

Uddannelsesansvarlig overlæge Martin Bak
Telefonnr.: 7918 3448
E-mail: Martin.Bak@rsyd.dk
 

Overlæge Dubravka Bobonj Hizak
Telefonnr.: 7918 2448
E-mail: Dubravka.Bobonj.Hizak@rsyd.dk

Senest fagligt revideret: 08-08-2018



Siden er sidst opdateret 20-9-2019



Sydvestjysk Sygehus | Finsensgade 35, 6700 Esbjerg | Tlf. 7918 2000 | www.sydvestjysksygehus.dk